четвер, 8 грудня 2016 р.

Швеція. Звіт 9-13

Про Конституцію і політичну систему поговорили, переходимо до економіки і соціального захисту. Може з економіки треба було починати? Цілком можливо. Наступного разу так і зробимо. А поки що саме економіка.


Ну, "проведения рестриктивной экономической политики, дополненной селективными мерами" може налякати хоть кого. Але ми ж не лякливі? То давайте розбиратись. От зацитую: 

К числу специфических факторов, присущих именно Швеции, следует отнести: 

• С 1932 года по настоящее время (за исключением 1976–1982?го и 1991–1994 годов) у власти находилась Социал-демократическая рабочая партия Швеции; 

• неизменный внешнеполитический нейтралитет с 1814 года, неучастие в двух мировых войнах и, как следствие, сохранение промышленного потенциала в условиях нейтралитета; 

• исторические традиции мирных способов перехода к новой формации, в частности от феодализма к капитализму; 

• высокоорганизованное и однородное в этническом плане общество; 

• политическая система, где доминировала одна крупная партия, которая проводила прагматическую линию и формировала сильное правительство; 

• национальные черты характера: рационализм, самодисциплина, тщательное исследование подходов к решению проблем, стремление к общему согласию и способность избегать конфликтов. 


Тепер зрозуміло. І можна побачити нашу власну програму. Що для країни (сильна партія), що для кожного з нас (це там, де національні риси характеру: дисципліна, схильність до згоди...). 

По тексту згаданий коефіцієнт Джині - теж цікаво поглянути. Як і на індекс сприйняття корупції. Хто б сумнівався, що то пов'язані речі.

І ще одна цитата:

Шведский опыт состоит в том, что мощная и хорошо организованная политика на рынке труда высокопродуктивна и на деле является эффективным способом использования денег налогоплательщиков. Социальная политика и регулирование рынка труда — это как раз то, что больше всего привлекает внимание в шведской модели.

Але на цьому сайті так багато реклами, що нічого не можна прочитати. Я той текст дав у додатку (див. нижче)

11. Тут про системи оплати праці : http://youcapital.ru/index.php?do=files&op=read&fileid=1455&p=32

Але про це краще і не починати, бо система оплати праці - це настільки складно і важливо, що давайте ми цього разу просто помітимо собі цей текст, а потім до нього повернемось. Мабуть разом з профспілковими активістами?

12. Соціальний захист : http://swegate.ru/socialnaya-zashhita-zhitelej-shvecii

Текст маленький, але враження справляє.

13. Знов про соцзахист, вже більш розлого : http://eugeo.ru/socialnoe-obespechenie-v-shvecii/

Читиєш і думаєш про те, що нам сьогодні абсолютно жодних підстав нема думати про таку систему соцзахисту, бо вона виразно підпорядкована тому, про що йшлося вище: ефективній економіці з мінімальним безробіттям. Звідки ж беруться гроші на соцзахист? З заробітної платні, з роботи - ефективної, високопродуктивної - тих, хто працює. І саме через це здатний захистити вразливі прошарки суспільства. В нас же, в нашій економіці, нема життя, нема руху - одне вселенське крадійство.

Ну от, подорож закінчено. Не скажу, що я тепер знавець шведських справ, але українські бачу трохи по-іншому. Дійсно, важко очікувати від такого знайомства якихось кардинальних змін, адже все це загалом і не новина... Загалом, але тепер, коли я знаю про Швецію набагато більш конкретно, це зміцнило мої уявлення про те, куди і як має рушити Україна.

Цікаво, чи буде з ким про те поговорити? Може з науковцями. Чи айтішниками?


--- Додаток ---


Шведська модель

Основною характеристикою шведської моделі виступає її яскраво виражений соціальний аспект, коли розвиток національної економіки орієнтується на досягнення високого життєвого рівня. Соціал-демократичний шлях економічного і суспільного розвитку у Швеції демонструє варіант соціальної стабільності з високим рівнем і якістю життя, правовою і соціальною захищеністю.

У фундаменті шведської економічної моделі лежить так званий функціональний соціалізм, тобто соціалізація без націоналізації. Головним змістом цієї концепції є збереження основних засобів виробництва у приватному володінні за відторгнення від капіталу права розпорядження всіма доходами. Значна частина доходу вилучається у бюджет з використанням на соціально-економічні потреби.

Модель включає різні форми власності: державну, корпоративну, комунальну і кооперативну. В умовах ринкової економіки державне регулювання економічних процесів не включає приватного сектора, який розвивається самостійно за законами конкурентної боротьби на споживчому ринку. Приватні підприємці відповідають за розміри і якість національного продукту, а державна влада - за якість життя і справедливий розподіл матеріальних благ. При такому розподілі сил досягається баланс між міцним державним регулюванням і ринковим механізмом. Взаємний вплив цих векторів забезпечує оптимально стабільне функціонування країни за високого рівня життя.

Отже, шведська модель економічної системи, маючи соціальну сутність, направлена на скорочення майнової нерівності за рахунок перерозподілу національного доходу на користь менш забезпечених верств населення. Це створює сприятливі умови для отримання освіти та професійної підготовки робочої сили як в матеріальних, так в нематеріальних інтелектуальних галузях економіки. Слід зазначити, що шведська модель властива й іншим скандинавським країнам.

Китайська модель

Становлення сучасної китайської моделі економічної системи історично почалося з 1976 року і пов'язано з іменем партійного лідера Ден-Сяопіна, який запровадив соціально-економічні реформи. У грудні 1978 р. ЦК Компартії Китаю запропонував програму "чотирьох модернізацій", яка була включена в десятирічний план економічного розвитку. У цій програмі особливого значення надавалося розвитку чотирьох провідних економічних секторів: аграрному, промисловому, науково-технологічному і оборонному.

Переломний період кінця 70-х і початку 80-х років приніс Китаю новий перспективний курс розвитку економічної системи. Він був продовжений здійсненням господарських реформ, визначених у жовтні 1987 р. XIII з'їздом Компартії Китаю під гаслом будівництва "соціалізму з китайською специфікою". Цей курс, запропонований Ден Сяопіном, основувався на таких принципових положеннях: побудова соціалізму; демократична диктатура народу; керівна роль КПК; твердий курс на проведення реформ і розширення зв'язків із зовнішнім світом.

3 вересня 1997 р. після XV з'їзду КПК був проголошений курс на лібералізацію економіки за наявності політичного контролю. Слід підкреслити, що цей курс відкрив китайцям свобод більше, ніж вони їх мали за всю історію держави.

З урахуванням минулого і сучасного досвіду соціально-економічних перетворень у китайських реформах закладені такі принципи:
- реформування економіки обов'язково повинно супроводжуватись розвитком продуктивних сил;
- у ході реформ необхідно перебудовувати економічну систему, а не соціально-економічний устрій, який, навпаки, повинен розвиватися і удосконалюватися;
- під час реформування слід враховувати особливості розвитку власної країни, а не абсолютно копіювати моделі інших країн;
- реформи потрібно проводити послідовно і комплексно, прагнучи "прориву у найбільш важливих напрямках".

Більшість перелічених принципів відображають характерну рису китайських реформ - градуалізм, тобто поступовість проведення.
У процесі реформування здійснено ряд розмежувань, зокрема:
- відокремлено право власності від права господарювання. Це означає, що засоби виробництва, які раніше належали державі, так і тепер їй належать, а права господарювання реформа надає підприємствам, які отримали самостійність.

Головна мета такого розмежування
- активізація діяльності трудових колективів;
- відокремлення державних функцій від функцій підприємств і перетворення останніх у самостійні суб'єкти ринкової економіки, які працюють на принципах чотирьох "С": самогосподарювання; самоокупності; саморозвитку; самоконтролю.

З початку проведення реформ і становлення нової економічної системи у Китаї почали приділяти увагу макроекономічному аналізу та макроконтролю, як найбільш важливому компоненту господарського механізму.

Протягом 90-х років у Китаї здійснювався акцент на:
- створенні системи макроекономічного регулювання ринкової економіки;
- удосконаленні планування із зменшенням переваги директивного планування;
- впровадженні нового механізму ціноутворення;
- оволодінні новими методами макроекономічного контролю над інфляцією;
- розробленні нових підходів до створення бездефіцитного бюджету;
- удосконаленні податкової системи;
- забезпеченні взаємодії національної економіки із світовим господарством, поступового "відкриття" внутрішнього ринку для іноземних виробників товарів і послуг (проведення заходів валютного регулювання, політики зниження мита та ін.).

Особливої уваги заслуговує політика заохочення іноземних інвестицій, які перевищують нині 100 млрд дол. Створюються спільні підприємства, спеціальні економічні зони, які розміщені вздовж океанського узбережжя Китаю і приваблюють іноземних інвесторів.
Важливим складником економічної системи Китаю стала зовнішньоторговельна діяльність. Експорт країні в кінці 90-х років досяг 125 млрд дол (імпорт - 116 млрд дол). Після приєднання Гонконгу Китай увійшов до першої десятки торговельних лідерів світу.

Південнокорейська модель

Південнокорейська модель поєднує план і ринок, тобто систему жорсткого державного планування і ринкового механізму.

Держава планомірно створювала ринкове господарство, приватний сектор був відданий під владу ринку. У державній власності залишились ті галузі економіки, які були "не підйомними" для приватного сектора, оскільки вимагали великих первісних капіталовкладень, а доходи надходили не зразу (виробнича і соціальна інфраструктури, енергетика, транспорт, добувна промисловість, важке машинобудування).

Для проведення реформ знадобилися великі фінансові ресурси, які були зосереджені за рахунок збільшення норми заощаджень населення. Уряд Південної Кореї використовував іноземні позики, забезпечив пільгові умови для інвестицій та експорту товарів, що надало імпульс розвитку промисловості й товарообігу і дозволило вивести країну на світовий ринок.

Світова економічна система

Світова економічна система базується на міжнародному поділі праці і міжнародній економічній інтеграції та являє собою взаємопов'язані економіки країн світу.
Формування світової економічної системи не можливе без відкритої економіки у країнах, які є її суб'єктами.

Відкрита економіка характеризується певними властивостями:
- прозорістю, або вільним доступом до національної макроекономічної інформації;
- економічною свободою в середині країни;
- участю країни і її економічних суб'єктів у світовому економічному процесі.

Сутність і структура світової економічної системи не залежать від того, яка модель економічного розвитку реалізується в конкретній країні.

Інтеграція у всесвітню економічну систему сприяє поглибленню спеціалізації даної країни на світовому ринку і кооперації з іншими країнами в освоєнні новітніх технологій, зростанні продуктивності праці та підвищенні ефективності виробництва. Це дає можливість користуватися перевагами в отриманні пільгових умов, необхідних для розвитку ресурсів: значних інвестицій в економіку, придбання ноу-хау, раніше недоступної інформації тощо.

Сучасна світова економічна система характеризується якісними перетвореннями, які будуть продовжуватися і у XXI ст. у таких напрямках:
- цілеспрямоване регулювання розвитку світового господарства;
- створення всесвітньої економічної структури;
- регулювання міжнародного обміну товарами й послугами;
- створення наднаціональних міжнародних органів забезпечення держав виробничими ресурсами, у тому числі капіталом та інформаційними технологіями;
- прискорення інтеграційних процесів: створення й розширення економічних, валютних і політичних міжнародних союзів;
- розвиток й посилення ролі міжнародних корпорацій;
- перехід країн світу до загальної системи статистичного та бухгалтерського обліку.

Немає коментарів:

Дописати коментар